noc_muzeow_veolia_poludnie_01.jpg

W nocy z 20 na 21 maja 2017 odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów, wydarzenia, które na stałe zagościło w polskim harmonogramie wydarzeń kulturalnych. W tegoroczną edycję zaangażowały się trzy spółki Veolii term – Veolia Północ, Veolia Południe oraz Veolia Wschód.

W nocy z 20 na 21 maja 2017 odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów, wydarzenia, które na stałe zagościło w polskim harmonogramie wydarzeń kulturalnych. W tegoroczną edycję zaangażowały się trzy spółki Veolii term – Veolia Północ, Veolia Południe oraz Veolia Wschód.

 

Veolia Północ wsparła wydarzenia aż w dwóch lokalizacjach – w Lidzbarku Warmińskim oraz w Bytowie. W Lidzbarku na zwiedzających atrakcje czekały w zabytkowym zamku – pokaz tańca dworskiego, prezentacja najnowszych znalezisk Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno – Kolekcjonerskiego, stoisko z ziołami, miodami i nalewkami oraz wystawa “Żywe obrazy” przedstawiająca autentyczne postaci z dworu biskupa Ignacego Krasickiego. Noc Muzeów w Bytowie rozpoczęła się grą terenową, w której udział wzięło ponad 50 osób. Zwiedzający mieli również okazję odwiedzić Muzeum Zachodniokaszubskie. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali liczne konkursy plastyczne związane z tematyką historyczną.

 

Veolia Południe już po raz trzeci miała okazję wspierać organizację Nocy Muzeum w Chrzanowie. Miłośnicy historii i sztuki mimo późnej pory chętnie odwiedzili lokalne muzeum, które przeniosło ich w klimaty wschodnie, kresowe. Zwiedzający mieli okazję podziwiać ikony udostępnione przez Muzeum Śląskie, ale również uczestniczyć w warsztatach z ich malowania. W trakcie Nocy Muzeum odbył się koncert lokalnego muzyka, który zaprezentował swój repertuar z Festiwalu Muzyki Lwowskiej. Cieszymy się, że Noc Muzeum po raz kolejny zgromadziła tłumy mieszkańców. Dzięki wsparciu Veolii, udało się poszerzyć ofertę kulturalną regionu chrzanowskiego.

 

Veolia Wschód wzorem zeszłego roku wsparła Muzeum Zamojskie w organizacji programu pt.: “Sztuka dawna i współczesna w zamojskich wnętrzach”. W programie przewidziane zostało zwiedzanie ekspozycji Muzeum Zamojskiego, Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”, Lapidarium, Galerię Rzeźb Profesora Mariana Koniecznego, a także Centrum Kultury Żydowskiej „Synagoga”. Na tegorocznej Nocy wystawiono sztukę teatralną pt.: „Sielanki Szymona Szymonowica” w reżyserii Piotra Johaniuka. W spektaklu zagrała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Zamoyskiego. Odbył się również koncert Chóru Reprezentacyjnego pod dyrekcją ks. Jerzego Frankiewicza. Zwiedzającym udostępniono także gmach dawnej Akademii Zamojskiej. W tegorocznej IX Zamojskiej Nocy Muzeów uczestniczyło prawie 4 tys. zwiedzających.