
OPIS PROJEKTU
Projekt zakłada budowę trzech jednostek kogeneracyjnych pracujących w podstawie letniej w Sosnowcu (1 MW), Libiążu (1 MW) i Łazach (0,2 MW).
Veolia term realizuje strategię Grupy Veolia w Polsce, która zakłada budowę nowej energetycznej rzeczywistości, opartą o transformację energetyczną i dekarbonizację źródeł. Do 2030 roku Grupa chce odejść całkowicie od spalania węgla, a następnie do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Wdrażając strategię Veolia term dąży do jak najbardziej efektywnego wykorzystania zasobów w produkcji ciepła. Spółki należące do Grupy realizują projekty dekarbonizacyjne w kilkunastu miastach Polsce. Jednym z nich jest realizowany przez Veolię Południe „Projekt budowy jednostek wysokosprawnej kogeneracji jako elementu dekarbonizacji ciepłowni w Sosnowcu, Libiążu i Łazach”.
Inwestycja małej kogeneracji jest współfinansowana ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 w ramach programu “Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, którego operatorem jest Ministerstwo Klimatu przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
CEL PROJEKTU
Projekt małej kogeneracji w Libiążu, Sosnowcu i Łazach jest odpowiedzią na potrzeby samorządów w zakresie zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz zwiększenia efektywności energetycznej. Jest przykładem inwestycji, której celem jest ograniczenie udziału węgla w lokalnym miksie energetycznym, tak aby sprostać wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.
PLANOWANE EFEKTY
W zakresie produkcji ciepła w naszych kotłowniach projekt zakłada, że w ciepłowni w Sosnowcu blisko 50 proc. ciepła będzie pochodzić z wysokosprawnej kogeneracji (wobec 100 proc. obecnie z węgla). W ciepłowni w Libiążu ponad 33 proc. ciepła będzie pochodzić z nowego układu wysokosprawnej kogeneracji (wobec 100 proc. obecnie z węgla). Z kolei kotłownia w Łazach obecnie jest w 100 proc. bez węgla.
Po realizacji projektu zużycie węgla w trzech ciepłowniach zmniejszy się o 4269 ton/rok. Średnia redukcja emisji CO2 w wyniku projektu wyniesie 25 proc. (3047 ton/rok), co stanowi równowartość posadzenia ponad 400 tys. drzew.
Uruchomienie jednostek kogeneracyjnych umożliwi również produkcję energii elektrycznej na poziomie 15 586 MWh, po uwzględnieniu potrzeb własnych każdej z ciepłowni.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem projekt zostanie zakończony w 2024 roku.
WARTOŚĆ PROJEKTU
Veolia Południe korzysta z dofinansowania w wysokości prawie 5 milionów złotych, otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Kwota ta stanowi 45% wartości inwestycji.
Dofinansowanie pozyskane zostało w ramach konkursu „Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej” na projekty, których celem jest poprawa efektywności energetycznej w przemyśle oraz bezpieczeństwa dostaw dla odbiorców indywidualnych poprzez budowę nowych źródeł wysokosprawnej kogeneracji lub modernizację istniejących źródeł w celu uzyskania wysokosprawnej kogeneracji.
Fundusze EOG i fundusze norweskie reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Istnieją dwa cele ogólne: ograniczenie nierówności ekonomicznych i społecznych w Europie i wzmocnienie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a 15 krajami UE z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Trzy Państwa-Darczyńcy ściśle współpracują z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Darczyńcy przekazali 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014.
Fundusze EOG i fundusze norweskie na lata 2014–2021 wynoszą 2,8 miliarda euro. Priorytety na ten okres to:
- innowacje, badania naukowe, edukacja i konkurencyjność;
- integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
- środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
- kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;
- sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.
Kwalifikowalność do funduszy wynika ze spełnienia kryteriów określonych w ramach Funduszu Spójności UE przeznaczonego dla państw członkowskich, w których dochód krajowy brutto na mieszkańca jest niższy niż 90% średniej unijnej.
Program funduszy EOG i funduszy norweskich składa się z dwóch mechanizmów finansowych.
Fundusze EOG są wspólnie finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, których wkład oparty jest na ich PKB. Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię.
Informacje prasowe
Fundusze EOG wspierają odejście od węgla
Trwa realizacja projektu wysokosprawnej kogeneracji realizowanej dzięki tzw. funduszom norweskim w ramach dekarbonizacji ciepłowni w Sosnowcu, Libiążu i Łazach 13 maja 2022 roku na terenie ciepłowni w Libiążu i w Libiąskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie związane z postępami prac w ramach „Projektu budowy jednostek wysokosprawnej kogeneracji, jako elementu dekarbonizacji…
Czytaj więcejDzięki środkom z funduszy norweskich powstaną trzy jednostki wysokosprawnej kogeneracji, jako element dekarbonizacji ciepłowni w Sosnowcu, Libiążu i Łazach
30 listopada 2021 r. w Chrzanowie na terenie ciepłowni Veolia Południe odbyła się konferencja otwierająca „Projekt budowy jednostek wysokosprawnej kogeneracji, jako element dekarbonizacji ciepłowni w Sosnowcu, Libiążu i Łazach”. Projekt jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 w ramach programu "Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu",…
Czytaj więcej